Toksyna botulinowa to jedyna w swoim rodzaju substancja stosowana w medycynie estetycznej do odmładzania twarzy. W przeciwieństwie do kwasu hialuronowego nie wypełnia zmarszczek, ale działa na przyczynę ich występowania, czyli na mimikę twarzy. Na czym polega zabieg toksyną botulinową i w jakim celu się go stosuje? Odpowiadamy.

Czym jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa jest substancją produkowaną przez bakterie Clostridium botulinum. W naturze stanowi bardzo silną truciznę, jednak w medycynie estetycznej wykorzystywane są bardzo małe dawki, które działają miejscowo. Toksynę botulinową podaje się do skóry drogą iniekcji. Jest to procedura dobrze zbadana, stosowana w medycynie estetycznej i bezpieczna. Bardzo ważne jest jednak to, aby zabieg został wykonany przez wykwalifikowanego lekarza, jak to się dzieje np. w Klinice Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt.

Toksyna botulinowa zmniejsza uwalnianie acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiadającego za impulsy między nerwami a mięśniami. W efekcie dochodzi do zablokowania połączeń nerwowych i zahamowania skurczów mięśni, które przechodzą w stan relaksacji.

Zabieg toksyną botulinową na twarz

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej poprzedzony jest wywiadem lekarskim. Następnie specjalista aplikuje na skórę pacjenta krem znieczulający. Czas trwania procedury nie przekracza zazwyczaj 30 minut. Lekarz wprowadza preparat w miejsca ustalone na podstawie dokładnej analizy mimiki twarzy pacjenta. Efekty działania toksyny botulinowej widoczne są już po 2–3 dniach od jej zastosowania. Na pełne rezultaty należy poczekać około 14 dni. Redukcja zmarszczek utrzymuje się przez 6 miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet dłużej. Zabieg warto wykonywać cyklicznie, aby przedłużać jego efekty.

Toksyna botulinowa redukuje zmarszczki, działając na główną przyczynę ich powstawania, czyli nadmierną mimikę twarzy. Trzeba jednak wiedzieć, że umiejętna aplikacja preparatu w odpowiedniej dawce powoduje jedynie osłabienie mięśni twarzy, a nie całkowite wyłączenie ich działania.

Wskazania do zastosowania toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa na twarz polecana jest zwłaszcza osobom o bogatej mimice twarzy. Substancja ta nie wypełnia zmarszczek, ale zmniejsza ich widoczność poprzez dezaktywację niektórych mięśni. Profesjonalnie wykonany zabieg toksyną botulinową prowadzi do wygładzenia zmarszczek, a dzięki długotrwałej relaksacji mięśni twarzy – spowalnia proces starzenia skóry i zapobiega powstawaniu nowych linii mimicznych. Procedura przeprowadzona przez specjalistę prowadzi do naturalnego i estetycznego odmłodzenia, bez efektu maski.

Ciekawym zastosowanie toksyny botulinowej na twarz jest leczenie bruksizmu. Przypadłość ta dotyka coraz więcej osób. Bruksizm to mimowolne zgrzytanie zębami, które najczęściej występuje nocą i prowadzi do patologicznego ścierania szkliwa. Wśród przyczyn tego schorzenia wymienia się nadmierny stres, stany lękowe, zaburzenia emocjonalne. W jaki sposób toksyna botulinowa pomaga w leczeniu bruksizmu? Preparat wstrzykuje się w okolicach żuchwy. Toksyna botulinowa blokuje przepływ impulsu do mięśni żwacza, co powoduje rozluźnienie mięśni odpowiedzialnych za zgrzytanie zębami.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach medycyny estetycznej, ta strona zawiera więcej informacji.