Zestaw mebli do salonu – jakie elementy wybrać?

Salony i pokoje dzienne to pomieszczenia, które powinny służyć przede wszystkim do relaksu i odpoczynku. Ważne jest, aby ich wyposażenie wspomagało nie tylko naszą wygodę, ale było również funkcjonalne. Warto zastanowić się, jakie elementy będą niezbędne w pokojach dziennych w blokach, a jakie w salonach w domach jednorodzinnych. Dzięki temu nie stracimy wielu dni na przeglądaniu kolejnych kolekcji. Na jakie elementy zwracać szczególną uwagę?

Z czego tworzone są meble?

Podstawą w kupnie mebli do salonu jest to, z jakiego materiału są wykonane. Obecnie najpopularniejszym tworzywem są płyty meblowe, które dostępne są w konkurencyjnych cenach. Ich trwałość i odporność na uszkodzenia jest zadowalająca i odpowiada cenom wskazywanym przez producentów. Deski meblowe tworzone są przede wszystkim ze sprasowanych wiórów, korka i odpadów z pracowni stolarskich, drewna niższego gatunku. Sprasowane płyty są pokrywane laminatami – ich szeroka paleta kolorów sprawia, że każdy z nas z pewnością znajdzie coś dla siebie. Zaletą płyt meblowych jest również różnorodność ich wykorzystania. Tworzy się z nich praktycznie każdy mebel: łóżka, kanapy, regały, szafki nocne, półki, komody, szafy i wiele innych. 

Drugim chętnie wykorzystywanym materiałem jest lite drewno. Pozyskiwane jest ono z takich gatunków drzew jak sosna, dąb, buk, jesion, klon. Warto wspomnieć, że lite drewno jest starannie selekcjonowane, zanim trafi do suszenia i pracowni stolarskich. Lite drewno jest niezwykle odporne na uszkodzenia, zarysowania, ścieranie czy wnikanie brudu. Niestety, jest ono również znacznie droższe od klasycznych płyt meblowych, co dla wielu kupujących jest czynnikiem blokującym. Oczywiście warto polować na liczne wyprzedaże, na których nierzadko sprzedawane są właśnie meble z litego drewna. Wśród najczęściej kupowanych mebli do salonu tego typu są przeszklone gabloty, regały na półki, biurka, drewniane stoły.

Zestaw mebli do salonu – kanapy, fotele, regały...

Elegancki zestaw mebli do salonu nie musi składać się z dwóch kanap, fotela i dodatkowych regałów. Każdy z topowych producentów umożliwia wybranie z danych zestawów to, co nam najbardziej odpowiada i pasuje do danego wnętrza. Okazuje się, że takie kolekcje mogą posiadać nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt elementów! Wśród najczęściej wybieranych wymienia się: sofy, rozkładane kanapy, fotele, regały, komody, szafy dwudrzwiowe, szafki nocne.