Wybór odpowiedniego łóżka

Łóżko jest meblem mającym kolosalny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie i poziom odpoczynku. Lekarze oraz fizjoterapeuci zwracają swoim klientom coraz większa uwagę na fakt, że wiele schorzeń, z którymi zwracają się do nich spowodowanych jest wyborem nieodpowiedniego łóżka lub materaca. Polacy zwykli zwracać uwagę wyłącznie na cenę  oraz wygląd łóżka – to spory błąd. Powinny interesować nas dokładne wymiary oraz to, z jakiego materiału wykonano dany mebel. Jak kupować łóżko z głową?

Istotne jest tworzywo!

Do najpopularniejszych materiałów, z których wykonywane są meble zalicza się lite drewno, płyty meblowe, materiały syntetyczne oraz płyty wiórowe. Lite drewno jest jednym z najbardziej trwałych materiałów – jest odporne na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, ścieranie. Zastosowanie bejc i lakierów sprawia dodatkowo, że do wnętrza struktury drewna nie przedostaje się kurz, brud czy wilgoć. Bejce i lakiery chronią także naturalny kolor drewna, dzięki czemu na długie lata zachowuje on swój naturalny kolor. Wśród najpopularniejszych gatunków drzew wykorzystywanych do tworzenia mebli wymienia się: dąb, buk, sosnę, klon. Drzewa te obficie występują w Polsce, przez co są dostępne u większości producentów.

Drugim popularnym materiałem są płyty meblowe – są one znacznie lżejsze od klasycznego drewna, różnicę widać także w cenie. Niestety, płyty meblowe okazują się znacznie mniej odporne na uszkodzenia, przez co duży nacisk może powodować ich łamanie.
Trzecim tworzywem są wszelkie materiały syntetyczne, również obecnie modne, szczególnie w nowoczesnym designie. Zazwyczaj modele takich łóżek tworzone są przez młodych i zdolnych projektantów.

Łóżka drewniane – poznaj jego zalety

Bez wątpienia to łóżka drewniane są obecnie najchętniej kupowane przez polskich konsumentów. Wynika to z kilku przyczyn. Przede wszystkim ich design sprawdza się w każdym pomieszczeniu – sypialni osób dorosłych, pokojach dziecięcych. Łóżka drewniane odznaczają się dużą odpornością na uszkodzenia. Dodatkowo wielu producentów taje możliwość zmiany koloru drewna poprzez zastosowanie bejcy.
Łóżka drewniane są także urozmaicane przez producentów o liczne interesujące dodatki. Wśród nich z pewnością najciekawsze to wysuwane szuflady na poście, ruchome stelaże oraz tapicerowane zagłówki. Te ostatnie pozwalają na wygodne czytanie czy oglądanie telewizji wieczorami, bez konieczności opierania się o chłodną ścianę.