Szafy w mieszkaniu – szafy do przedpokoju, szafy do sypialni, szafy w pokojach dziecięcych

Szafa stanowi jeden z podstawowych mebli w naszych domach i mieszkaniach – ten uniwersalny mebel może dodatkowo znaleźć się w każdym pomieszczeniu, o ile tylko mamy na nią ciekawy pomysł. Jak wybrać szafę z głową? Jakie materiały okazują się najlepsze? Oto kilka wskazówek dla kupujących. 

Szafy z litego drewna, szafy z płyt meblowych

Zasadniczo w sklepach meblowych znajdziemy szafy wykonane z litego drewna oraz z płyt meblowych. Materiały te różnią się od siebie zasadniczo. Lite drewno jest materiałem niezwykle odpornym na uszkodzenia, zarysowania, ścieranie, wnikanie brudu, wilgoci. Ze względu an gęstą strukturę posiada również sporą wagę. Meble wykonywane z litego drewna są znacznie droższe od tych wykonywanych z płyt meblowych, jednak cena idzie w parze z wysoką jakością oraz trwałością. 
Płyty meblowe od wielu lat cieszą się olbrzymim zainteresowaniem i sympatią – przede wszystkim ze względu na względną odporność na uszkodzenia, ale również z powodu ich konkurencyjnej ceny. Z płyt meblowych wykonywane są łóżka, szafy, komody, niewielkie szafki nocne, regały i wiele innych. Płyta drewniana tworzona jest ze sprasowanych elementów drewna: wiórów, ścinek. Po sprasowaniu deska zabezpieczana jest dodatkowo laminatem. Szeroki wybór laminatów sprawia, że każdy klient z pewnością znajdzie coś dla siebie. 

Szafy do przedpokojów czy sypialni tworzone z litego drewna i płyt meblowych różnią się od siebie zasadniczo, przede wszystkim swoją wagą. Warto zastanowić się, jaki mebel okaże się najlepszy w danym pomieszczeniu. 

Szafy do przedpokoju, szafy do sypialni

Szafę musimy wybierać w zależności od konkretnego pomieszczenia. Inna będzie szafa do przedpokoju, sypialni, pokoju dziennego. Szukajmy przede wszystkim mebli funkcjonalnych – ich wnętrze powinno posiadać drążek do wieszania ubrań, jak również liczne półki. Efektywne wykorzystanie szafy zakłada również możliwość umieszczenia na jej dnie pojemników zamykanych, w których umieścimy np. obuwie sezonowe. 

Szafy do przedpokojów powinny być wybierane z największą rozwagą, gdyż pomieszczenia te najczęściej są niewielkie, mają nieregularne kształty i są pozbawione naturalnego światła. Wybierzmy szafę, która nie zmniejszy optycznie pomieszczenia, a faktycznie okaże się być funkcjonalna. 
Dobrym rozwiązaniem są szafy do przedpokojów z lustrami na drzwiach przesuwnych. Lustra pozwolą na kontrolowanie naszego wyglądu przed wyjściem z domu, jak również na optyczne powiększenie pomieszczenia.