Szafy w mieszkaniach – jak kupować?

Szafa wydaje się być idealnym rozwiązaniem w mieszkaniach, gdzie pomimo niewielkiej ilości miejsca jest potrzeba funkcjonalnego chowania ubrań, przedmiotów. Szafy dedykowane są właściwie dla każdego pomieszczenia: kuchni, salonów, sypialni, przedpokojów. Różnią się one od siebie kształtami, funkcjonalnością, rodzajem materiałów wierzchnich i wieloma innymi parametrami. Jakie szafy kupować, aby spełniły nasze oczekiwania?

Z czego wykonywane są szafy?

Szafy tworzone są najczęściej z płyt meblowych – są one lekkie i w przeciwieństwie do litego drewna większość kupujących jest w stanie samodzielnie złożyć tego rodzaju szafę. Płyty meblowe wykonywane są ze sprasowanych wiórów drewnianych i innych elementów tego typu. Ich wierzch pokryty jest laminatami o zbitej strukturze, chroniącymi wnętrze deski przed wnikaniem wilgoci, brudem. Laminaty tworzone są fabrycznie, dlatego też istnieje możliwość dobrania dowolnego koloru z szerokiej palety udostępnianej przez producentów. Zazwyczaj jednak kolory są zbliżone do naturalnych kolorów konkretnych gatunków drzew. 
Znacznie rzadziej szafy wykonywane są z litego drewna – materiał ten jest wysoce odporny na uszkodzenia, wnikanie brudu, zarysowania. Kosztuje jednak znacznie więcej niż płyty meblowe. 

Samodzielne projektowanie szafy

Coraz więcej topowych producentów daje klientom możliwość samodzielnego zaprojektowania wnętrza szafy – zazwyczaj mogą oni zadecydować ile półek znajdzie się wewnątrz szafy oraz na jakiej wysokości znajdzie się drążek do wieszania wieszaków.
W przypadku posiadania w mieszkaniu problematycznych wnęk szafa tworzona na zamówienie może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Szafy takie wypełnią wnękę i pozwolą na wykorzystanie maksimum przestrzeni. 

Szafa w kuchni, przedpokoju...

Szafy w przedpokojach to niewątpliwie ryzykowny krok. Zazwyczaj pomieszczenia te są pozbawione naturalnego światła, a ich powierzchnia jest niewielka. Kupowanie szafy do przedpokoju musi wiązać się również z dobrym pomysłem na wykorzystanie reszty przestrzeni,. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie luster (np. na drzwiach przesuwnych szafy), ale też wysokiej jakości oświetlenia, jasnej kolorystyki. 

Szafy mogą być stosowane również w łazienkach – niewielkie pomieszczenia z pewnością powinny być wyposażone w wąskie i wysokie szafy zdolne pomieścić kosmetyki, przybory toaletowe i inne. Szafy do łazienek są pokrywane trwałymi laminatami, nie przepuszczającymi wody, wilgoci, brudu.