Poszukiwanie idealnych mebli do mieszkania – meble bukowe, meble z desek meblowych

Meblowanie mieszkania to spore wyzwanie, szczególnie wtedy, kiedy pragniemy, aby było ono funkcjonalne, wygodne... i nie zrujnowało naszego portfela! Jakie meble wybierać? Na jakie detale zwracać uwagę?

Meble z litego drewna

Kupno mebli powinno być warunkowane przede wszystkim konkretnym pomieszczeniem. Inne meble zakupimy do salonu, sypialni, kuchni czy łazienki. Warto określić również nasze oczekiwania, preferencje oraz możliwości finansowe – i dopiero wtedy zabrać się za przeglądanie ofert topowych producentów. 
Z pewnością największą popularnością cieszą się meble z litego drewna, np. meble bukowe. Oznaczają się one wysoką odpornością na uszkodzenia, wnikanie brudu, wnikanie wilgoci, ścieranie. Producenci dbają o to, aby lite drewno było odpowiednio dobrane i wysuszone – dzięki temu na długo zachowuje piękny wygląd i jako klienci możemy mieć pewność, że wewnątrz nie pojawi się wilgoć. Dodatkowo meble bukowe czy dębowe mogą zostać pokryte bejcami lub lakierami - ich zadaniem jest lepsza ochrona drewna, nadanie im połysku lub innego odcieniu.

Meble bukowe czy sosnowe świetnie sprawdzają się w sypialniach, pokojach dziennych czy salonach – prezentują się niezwykle elegancko, dodatkowo producenci gwarantują ich wieloletnią trwałość. Wśród mebli bukowych znajdziemy również eleganckie łóżka. 

Kuchnie, łazienki

W kuchniach konieczne dobranie jest takich mebli, aby były one odporne na działanie czynników takich jak wilgoć, silne zabrudzenia, wnikanie wody, para. Najczęściej kuchnie wymagają również tworzenia mebli na wymiar – to dodatkowe utrudnienie. Najbardziej ekonomiczną opcją jest zamówienie mebli wykonanych z desek meblowych, pokrytych laminatami. Deski meblowe są znacznie tańsze niż klasyczne, lite drewno, dodatkowo również mogą one posiadać dowolny kolor, gdyż laminaty tworzone są fabrycznie. Zaletą laminatu jest jego zwarta i nieprzepuszczalna struktura. Powierzchnię laminatu możemy ścierać ściereczkami nasączonymi detergentami bez obawy, że zniszczą one powierzchnię mebla. Laminaty nie wchłaniają wilgoci, brudu, łatwo utrzymać je w czystości.  

Podobnie meble musimy dobierać do łazienek – tu również klasyczne drewno byłoby zbyt narażone na wnikanie wilgoci. W łazienkach znacznie lepiej sprawdzą się meble z płyt meblowych, pokryte laminatem. W przypadku niewielkich łazienek warto wybierać te o jasnych kolorach, które optycznie powiększą pomieszczenie poprzez odbijanie światła.