Materace do sypialni – jak wybrać te najlepsze?

Wybór odpowiedniego materaca do sypialni może okazać się tak samo trudny jak wybór samego łózka. Polscy producenci dają nam do wyboru liczne modele dedykowane zarówno osobom ceniącym wysokim komfort, co naturalne materiały czy wymagające specjalnych dodatków. Jakie materace do sypialni okażą się najlepsze? Oto krótki poradnik!

Materace do sypialni – poznaj je z bliska!

Na polskim rynku znajdziemy materace do sypialni wykonane z różnorodnych materiałów. Najczęściej spotykanym podziałem jest jednak ten uwzględniający wnętrze produktu. I tak, w sklepach znajdziemy materace sprężynowe, materace, piankowe, materace warstwowe, materace kieszeniowe, materace hipoalergiczne i wiele innych. Każdy z nich posiada ciekawe parametry, dlatego warto zapoznać się z nimi z bliska i wybrać model odpowiadający naszym oczekiwaniom.

Materace do sypialni muszą być przede wszystkim dopasowane do rozmiarów łózka – to element niezbędny do tego, aby całość prezentowała się estetycznie i aby zapewnić sobie wygodny sen. 
Materace do sypialni sprężynowe są chyba najbardziej rozpowszechnionymi i znanymi – w ich wnętrzu znajduje się kilkadziesiąt sprężyn nieizolowanych od siebie. Takie materace dawały spory komfort, jednak z czasem, kiedy mechanizm sprężyn wyrabiał się, mogły one odkształcać się i powodować dyskomfort podczas snu. Dodatkową wada może być także fakt, że z biegiem lat osłona materaca przeciera się a sprężyny z łatwością mogą przebić tkaninę i skaleczyć ciało. 

Materace do sypialni warstwowe są jednymi z najchętniej wybieranych produktów obecnie. Znajdziemy ich wiele modeli, jednak warto szukać tych posiadających warstwy lateksu, włókien naturalnych oraz warstw termicznych. Zastosowanie naturalnych włókien sprawi, że będą one wchłaniały wilgoć. To rozwiązanie może okazać się idealne w przypadku materacyków dla niemowląt. Trawa morska czy włókna kokosowe we wnętrzu materaca pozwolą a zniwelowanie ryzyka powstawania pleśni czy grzybów. 
Warstwy termoplastyczne to innowacja ostatnich lat. Dzięki odpowiedniej technologii miękną one w miejscach styku z ludzkim ciałem, przez co możliwe jest przybranie idealnej pozycji i dopasowanie materaca do swoich potrzeb.

Obecnie popularne są również materace do sypialni kieszeniowe. Wewnątrz nich znajdują się sprężyny, są one jednak odseparowane od siebie wzajemnie dzięki kieszeniom z trwałych tkanin. Działanie sprężyn jest niezależne od siebie, przez co materac nie zapada się.