Jakie szafy wybrać do mieszkania?

Szafy okazują się być najlepszym rozwiązaniem dla osób poszukujących obszernych mebli do przechowywania. Szczególnie w mieszkaniach blokowych sprawdzają się one znakomicie, gdyż można zamówić interesujący nas model na wymiar. To jednak nie wszystko. Jak kupować szafę, aby spełniła ona nasze oczekiwania?

Szafa do konkretnego pomieszczenia

Pierwszym istotnym zagadnieniem jest to, gdzie szafa ma się znaleźć. Zasadniczo producenci mebli oferują nam tak zróżnicowane modele, że możemy wykorzystywać je zarówno w pokojach dziennych, salonach, sypialniach, przedpokojach czy też pokojach dziecięcych. Konkretne modele różnią się wymiarami, pojemnością oraz materiałami, z których zostały wykonane. Ważne jest dopasowanie konkretnego modelu do swoich indywidualnych potrzeb!
Zasadniczo szafy wykonuje się z płyt meblowych lub też litego drewna. Ze względu na cenę oraz na wagę tworzywa zdecydowanie częściej Polacy kupują szafy wykonane z płyt meblowych.  
Płyty meblowe wykonane są ze sprasowanych wiórów i innych elementów drewnianych, a ich powierzchnia pokrywana jest odpornym na uszkodzenia laminatem. Szafy wykonane z płyt drewnianych są najczęściej dowożone do klienta w częściach – musi on samodzielnie je złożyć lub też poprosić o pomoc monterów. 

Drugim rodzajem tworzywa jest lite drewno – jest ono znacznie bardziej odporne na uszkodzenia czy wnikanie brudu, jednak jest także cięższe oraz droższe. W Polsce najczęściej szafy takie wykonuje się z drewna dębowego, bukowego czy sosnowego – dzięki temu meble są niezwykle zróżnicowane kolorystycznie. 

Szafy są chętniej wykorzystywane niż klasyczne komody – wszystko za sprawą ilości miejsca, jakie mogą zaoferować. Dodatkowo wielu producentów oferuje również możliwość samodzielnego zaprojektowania wnętrza szafy przez klienta. Klient może określić liczbę i ułożenie kolejnych półek, długość i miejsce dla drążka. Szafy takie mogą również dodatkowo posiadać lustro. 

Szafy w przedpokoju?

Najwięcej kontrowersji stanowią szafy stawiane w przedpokojach – są to pomieszczenia niewielkie, których nie powinno się bowiem zmniejszyć wielkimi meblami. Na szczęście szafy mogą być wykonywane pod konkretny wymiar – w przypadku przedpokojów to spore ułatwienie, gdyż nierzadko posiadają one problematyczne wnęki. Dzięki szafie tworzonej na wymiar możliwe jest wykorzystanie wnęki i lepsze zagospodarowanie przestrzeni. Szafy w przedpokojach świetnie sprawdzą się do przechowywania ubrań wierzchnich.