Jakie meble wypoczynkowe wybrać? Sofy klasyczne, sofy rozkładane, fotele...

Wybór odpowiednich mebli wypoczynkowych nie jest łatwy. Przede wszystkim mamy do dyspozycji setki wzorów modeli mebli, udostępnianych przez topowych producentów. Drugim problemem jest ilość posiadanej przestrzeni – nie zawsze meble, które wpadły nam w oko będą odpowiednie do niewielkiego salonu czy sypialni. Osobną kwestią jest także sprawa finansowa – wielu z nas szuka kompromisu pomiędzy dobrą ceną a wysoką jakością mebla. Jak poradzić sobie z kupnem odpowiedniego mebla? Oto kilka wskazówek!

Z pewnością warto zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania względem mebli wypoczynkowych. Dla wielu osób kanapa powinna mieć możliwość rozkładania, aby służyła wieczorami i nocą za wygodne łóżko. Dla innych osób – szukających mebli do salonu – nie jest to tak istotny parametr. Oni zazwyczaj szukają mebli oryginalnych, wykonanych z wysokiej jakości materiałów. 
Meble takie jak sofy klasyczne wykonywane są najczęściej z litego drewna lub płyt meblowych. Lite drewno to najczęściej drewno sosnowe, bukowe lub dębowe. Jest ono starannie selekcjonowane i suszone – konieczne jest odrzucenie bel drewna posiadających sęki, skazy.Kolejno drewno jest suszone i odsyłane do zakładów stolarskich. Drewno lite jest niezwykle odporne na uszkodzenia, zarysowania, jednak jego cena dla wielu może okazać się zaporowa. Alternatywą są meble wykonane z desek meblowych – są one znacznie lżejsze i tańsze, chociaż mniej odporne ma uszkodzenia.
Sofy klasyczne są najczęściej tapicerowane. Do tapicerowania wykorzystywane są przede wszystkim grube tkaniny bawełniane z domieszkami syntetycznych włókien. Zadaniem producenta jest zastosowanie takich materiałów, które nie ścierają się, nie mechacą, nie są podane na działanie wilgoci. Obecnie najmodniejsze sofy klasyczne to te utrzymane w stosowanych kolorach z drewnianymi nogami.

Nie tylko sofy klasyczne!

Sofy klasyczne to jednak nie jedyny, chętnie wybierany produkt – wielu klientów sklepów meblowych pyta również o sofy rozkładane, które umożliwiają rozłożenie ich na noc i stworzenie wygodnego miejsca do spania. Takie sofy posiadają zazwyczaj także wewnętrzne komory, idealne do przechowywania pościeli w ciągu dnia. 
Innym ciekawym meble, doskonale pasującym do salonu czy pokoju dziennego stanie się bez wątpienia wygodny fotel z wysokim oparciem i podłokietnikami. Fotele również są tapicerowane – warto wybrać kolor tapicerski kontrastujący z kolorem wybranej wcześniej sofy.