Jak stworzyć niewielkie biuro w domu?

Coraz więcej z nas decyduje się na stworzenie niewielkiego, domowego biura. Wynika to głównie z faktu, że nie mamy możliwości zdążyć z obowiązkami firmowymi w czasie godzin pracy, i nasze obowiązki przynosimy do domu. Najczęściej wypełniamy tabelki czy uzupełniamy dokumentację w kuchni czy w salonie. Jeśli sytuacja ta powtarza się częściej warto zastanowić się nad kącikiem stworzonym wyłącznie dla nas. Nie musi być to od razu osobne pomieszczenie. Jak podjąć to wyzwanie?

Aby stworzyć wygodny kącik do pracy wystarczy wygospodarować nieco miejsca w salonie, kuchni czy sypialni. Ważne jest jednak, aby w godzinach pracy (czyli najczęściej wieczorami) miejsce to było spokojne i aby inni domownicy zachowywali się w miarę cicho. Do stworzenia domowego biura wystarczy nam zasadniczo dopasowane biurko oraz oczywiście wygodny fotel. Wybór konkretnych modeli może okazać się jednak sporym wyzwaniem, gdyż w sklepach meblowych znajdziemy wielką różnorodność ofert. Jak poradzić sobie w tym gąszczu?

Biurka klasyczne, biurka z dodatkowymi szufladami, biurka skandynawskie

Zasadniczo wybór biurka nie powinien być problemem – zastanówmy się jedynie, czy potrzebujemy dodatkowych szuflad, miejsca na przechowywanie dokumentacji. Obecnie topowi producenci oferują biurka klasyczne wyposażone w dodatkowe szuflady, lub też bez nich. Oczywiście istnieje również możliwość dokupienia wsuwanej szafki, która idealnie spełni rolę dodatkowych szuflad. Biurka klasyczne tworzone są przede wszystkim z lekkich tworzyw, takich jak płyty meblowe. W ofercie topowych producentów znajdziemy również liczne meble wykonane z litego drewna – tworzywo to cenione jest przede wszystkim ze względu na wysoką odporność na uszkodzenia, zarysowania, wnikanie brudu czy wilgoci. Najmodniejsze obecnie biurka klasyczne to te wzorowane na stylu skandynawskim. Oznacza to, że są utrzymane w jasnej kolorystyce, mogą być również przecierane. 

Jaki fotel do domowego biura?

Drugim, niezwykle ważnym elementem w domowym biurze jest oczywiście wygodny fotel. Tu również wybór jest niezwykle szeroki, przez co znalezienie idealnego modelu będzie kosztować nas nieco czasu. Warto zawczasu zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania – czy fotel ma być na kółkach? Czy zależy nam na możliwości zmiany jego ustawienia?
Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem będą fotele z możliwością regulowania wysokości siedziska oraz odchylenia oparcia. Ważne jest także to, aby fotel był tapicerowany trwałymi tkaninami, odpornymi na ścieranie, uszkodzenia, wnikanie brudu. Dzięki temu na długo zachowa elegancki wygląd.