Funkcjonalna jadalnia – stoły, krzesła do jadalni, oświetlenie, dodatki

Jadalnie nie są przywilejem jedynie dużych domów jednorodzinnych. Obecnie również w mieszkaniach blokowych bez problemu uda nam się zaaranżować elegancką jadalnie i sprawić, aby miejsce to zachęcało do wspólnego spędzania czasu. Jakie elementy będą niezbędne? W jakim pomieszczeniu jadalnię umieścić?

Zazwyczaj jadalnia kojarzona jest z kuchnią- w mieszkaniach blokowych rzadko jednak kiedy mamy możliwość urządzenia takiego miejsca w kuchni. Dobrym rozwiązaniem jest przeorganizowanie przestrzeni salonu czy pokoju dziennego. Z pewnością uda nam się w nim zmieścić nie tylko zestaw wypoczynkowy, ale również stół, przy którym bez problemu zmieszczą się wszyscy domownicy.
Wybór stołu jest bardzo ważny – w przypadku niewielkich mieszkań powinniśmy szukać modeli składanych, z możliwości rozłożenia w czasie wizyty większej ilości gości.

Stoły tworzone są z płyt meblowych lub też z litego drewna. Tworzywa te różnią się od siebie wagą, ceną oraz odpornością na uszkodzenia.

Najczęściej decydujemy się na stoły z płyt drewnianych – znacznie łatwiej je wnieść do mieszkania, nierzadko są one też rozkładane. Powierzchnia płyt pokrywa jest laminatami odpornymi na uszkodzenia, działanie wody, uszkodzenia. Laminaty dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych i wzorach, również w tych doskonale imitujących powierzchnię naturalnego drewna.
 

Jakie krzesła do jadalni?

Wybór krzeseł również nie jest oczywisty – w sklepach znajdziemy wiele interesujących modeli, począwszy od klasycznych krzeseł drewnianych, poprzez krzesła tapicerowane w stylu skandynawskim, aż po krzesła nowoczesne, wykonywane z tworzyw syntetycznych. Najmodniejsze obecnie to krzesła tapicerowane, których stelaż wykonany został z naturalnego drewna. Gruba tapicerka oraz elementy drewniane doskonale wpisują się w styl skandynawski, który bardzo przypadł do gustu Polakom. Krzesła do jadalni powinny być przede wszystkim wygodne – podczas długich spotkań w gronie rodziny czy przyjaciół musimy czuć się na nich komfortowo i wygodnie.

Szukajmy modeli o profilowanych plecach, które pozwolą nam na przyjęcie wygodnej pozycji podczas siedzenia, jedzenia. Dobrym pomysłem okażą się również niewielkie poduszki – siedziska, dzięki którym nawet najtwardsze krzesło stanie się wygodne.

Krzesła mogą być również sztaplowanie – kiedy nie będą potrzebne w ciągu tygodnia wystarczy włożyć jedno w drugie i schować. Ciekawe modele krzeseł znajdziemy w sklepach internetowych.